Old Nebraska Guy
New member
I don't claim to know exactly how schools calculate cost of attendance, but anyone who has filled out a fafsa knows that there are costs above tuition, fees, books, room, and board. I would wager a cup of coffee that cost of attendance includes all of the following.
1. One meal a week while classes are in session. Its been 50 years since I enter the University and neither of my children went to UNL but the best meal plan I have seen is 20 meals per week.
2. At least two trips home. The dorms close between the semesters and during spring break. They may finger in a third trip to get to school in the fall and go home after the spring semester. I am not certain I could even guess how this works with a mix of local students and those from far far away.
3. Laboratory supplies that are not listed in the sylabus and simple supplies that are lost or consumed. You get a box of pens to start the year. By Christmas you have lost them all. Your Botany professor states that the line drawing of some specimen are best done with a specific pen point (nib) and india ink. You're not going use your 19 cent Bic.
4. Laundry.
5. Repair of equipment. I broke a separatory funnel in Organic Lab. It was $12, which in 1966 was a lot of money. The minimum wage was $1.25/hour and gasoline was $0.329/gallon. If you get through the year without getting a bug in your laptop you were lucky. What does it cost to clean a labtop?
6. I might be able to come up with a few more. Others my contribute.
1. One meal a week while classes are in session. Its been 50 years since I enter the University and neither of my children went to UNL but the best meal plan I have seen is 20 meals per week.
2. At least two trips home. The dorms close between the semesters and during spring break. They may finger in a third trip to get to school in the fall and go home after the spring semester. I am not certain I could even guess how this works with a mix of local students and those from far far away.
3. Laboratory supplies that are not listed in the sylabus and simple supplies that are lost or consumed. You get a box of pens to start the year. By Christmas you have lost them all. Your Botany professor states that the line drawing of some specimen are best done with a specific pen point (nib) and india ink. You're not going use your 19 cent Bic.
4. Laundry.
5. Repair of equipment. I broke a separatory funnel in Organic Lab. It was $12, which in 1966 was a lot of money. The minimum wage was $1.25/hour and gasoline was $0.329/gallon. If you get through the year without getting a bug in your laptop you were lucky. What does it cost to clean a labtop?
6. I might be able to come up with a few more. Others my contribute.